Toowoomba Bridge Club logo
Home Sessions Results Calendar Events Lessons Photos Documents Contact

Photos

View as thumbnails


Date: 17-Jun-24


Novice Team Third Place - Peter Green, Sue Green, Chris Ferguson and Eve Sirigos presented by Club Vice President and Congress Convenor - Tim Porter

Date: 17-Jun-24


Novice Team Second Place - Jenni Darlington, Marie Steger, Judy Bodkin and Gretchen Graf

Date: 17-Jun-24


Novice Team First Place - Debra Coward, Andrew Mollison, Kerry Gibson and Pauline Curin

Date: 17-Jun-24


Under 500 Third Place - Desley Hanrahan, Suzanne Brazier, Rozalyn Wright and Lyn Vary

Date: 17-Jun-24


Under 500 Second Place - Mavis Simpson, John Erlandson, Joan Mladen and Robert Fulcher

Date: 17-Jun-24


Under 500 First Place - Jennifer McGowan, Vanessa Brewis, Marge Henry and Sally Hall

Date: 17-Jun-24


Deb Archer and Adrienne Montague - part of the amazing catering team. Thank you also to Maree Neale.

Date: 17-Jun-24


One of the raffle prizes

Date: 17-Jun-24


Enjoying fellowship at the conclusion of play

Date: 17-Jun-24


Date: 17-Jun-24


Date: 10-Jun-24


Date: 10-Jun-24


The Catering Team - Eleanor Johnson, Deb Archer and Adrienne Montague (Catering Manager)

Date: 10-Jun-24


Patronís Day Graded Pairs with Chris Snook (Director)

Date: 10-Jun-24


Date: 10-Jun-24


Date: 10-Jun-24


Under 50 Third Place - Mark Hunt and Terry Sheedy presented by Marie Steger (Club Treasurer) on behalf of the Toowoomba Bridge Club Committee

Date: 10-Jun-24


Under 50 Second Place - Steven Lee and Tracy Collen

Date: 10-Jun-24


Under 50 First Place - Brenda Quick and Jeanette Dalton

Date: 10-Jun-24


Under 200 First Place - Lawrence Price and Tim Porter

Date: 10-Jun-24


Under 200 Second Place - Aino Jaatinen and Pauline Curin

Date: 10-Jun-24


Under 200 Third Place - Susie and Sandy Fraser

Date: 10-Jun-24


Open First Place - Ian Jesser and Henry Eastment

Date: 10-Jun-24


Open Second Place - Rod Brilliant and Eileen Josey

Date: 10-Jun-24


Open Third Place - Hema de Zoysa and Shanaal de Zoysa (absent)

Date: 10-Jun-24


Date: 4-Jun-24


Date: 4-Jun-24


Date: 4-Jun-24


Date: 4-Jun-24


Date: 12-Dec-23


Date: 16-May-24


The Kitchen Crew - Kim Nalder, Michael Kaiser and Val Shield

Date: 16-May-24


Date: 16-May-24


Equal Third Place Novice Final - Murray Pietsch and Michael Rose-Miller

Date: 16-May-24


Equal Third Place Novice Final - Rosanne Munns and Dale Burey

Date: 16-May-24


Second Place Novice Final - Debra Coward and Andrew Mollison

Date: 16-May-24


First Place Novice Final - Pauline Curin and Kerry Gibson

Date: 16-May-24


First Place Open Plate - Laurie-Marie McRoberts and Kathy Duke

Date: 16-May-24


Second Place Open Final - Denise Hartwig and Chris Snook

Date: 16-May-24


First Place Open Final - Adrian Mayers and Will Higgins

Date: 16-May-24


Date: 26-Mar-24


First Place Novice Plate (E/W) - Helen Fitzgerald and Ann Downs

Date: 26-Mar-24


First Place Novice Final (N/S) - Pauline Curin and Debra Coward

Date: 26-Mar-24


First Place Open Plate (E/W) - Ruth Hanson and Diana Drummond

Date: 26-Mar-24


First Place Open Plate (N/S) - Sandy and Susie Fraser

Date: 26-Mar-24


First Place Open Final - Kathy Duke and Paul Matthews

Date: 26-Mar-24


Date: 15-Feb-24


First Place - Restricted Team (Under 300 MP) - Dennis Lincoln, Pam Steele, Kathy Duke and Paul Matthews

Date: 15-Feb-24


First Place Open Team - Adrian Mayers, John Erlandson, Will Higgins and Liz Zeller

Date: 15-Feb-24


Date: 27-Jan-24


First Place Under 100 Matchpoints presented by Tim Porter and President Greg Munck to Heather Douglas and Peter Wilce (Kenmore Bridge Club)

Date: 27-Jan-24


Second Place - Tim Porter and Roger Green

Date: 27-Jan-24


Third Place - Andrew Mollison and Helen Fitzgerald

Date: 27-Jan-24


First Place Under 500 Masterpoints - Hema and Shanaal De Zoysa

Date: 27-Jan-24


Second Place - Ruth Sargent (Dalby Bridge Club) and Dennis Lincoln (not in photo)

Date: 27-Jan-24


Third Place - Paul Matthews and Kathy Duke

Date: 27-Jan-24


Best B Grade (Under 500MP) - Bev and Ross McCasker

Date: 27-Jan-24


Tournament Director Chris Snook

Date: 24-Jan-24


Date: 24-Jan-24


Date: 24-Jan-24


Date: 23-Dec-23


Date: 1-Dec-23


Date: 1-Dec-23


Date: 12-Dec-23


1st Place Division A - Normand MacLaurin, Larry Moses, Richard Fox and Ralph Parker

Date: 12-Dec-23


2nd Place Division 1 - Ivy Luck, John Luck, Sue O'Brien and Paul Collins

Date: 12-Dec-23


1st Place Division B - Hema De Zoysa, Shanaal De Zoysa, Kathy Duke and Laurie-Marie McRoberts

Date: 12-Dec-23


2nd Place Division B - David Roberts, Libby Thorne, Paul Matthews and Tony Thorne

Date: 12-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Vice President Tim Porter welcomes members to the TBC Christmas Party and Awards Presentation 2023.

Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Over 100 members attended the Luncheon following the Awards Presentation and Book Launch.

Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Winners of the "Best Dressed" Award.

Date: 6-Dec-23


Each year members donate gifts and money to the Salvation Army Christmas Appeal presented at the Christmas Party.

Date: 7-Dec-23


This year members donated a large number of gifts and $1,353.50 in cash.

Date: 6-Dec-23


Vice President Tim Porter provides the introduction to the official launch of the Toowoomba Bridge Club History Book 1959 - 2022.

Date: 6-Dec-23


Copies of the book are still available for purchase. Please refer to Toowoomba Bridge Club email sent 29 October for more information.

Date: 6-Dec-23


Glenys Clift is acknowledged as the author and chief editor of the book, with many others including Henry Eastment contributing to this outstanding production.

Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Following photos show Chris Snook presenting "Certificates of Achievement" to the highest performance in 2023 at each Masterpoint Ranking. Diana Bryant receives hers for players under 2 Masterpoints.

Date: 7-Dec-23


Graduate Master - Stephen Nugent

Date: 6-Dec-23


Club Master - Marie Steger

Date: 7-Dec-23


Local Master - Adrienne Montague

Date: 7-Dec-23


Bronze Local Master - Kerry Gibson

Date: 7-Dec-23


Silver Local Master - Pauline Curin

Date: 7-Dec-23


Regional Master - Andrew Mollison

Date: 7-Dec-23


Date: 6-Dec-23


State Masters - Sandy and Susie Fraser

Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


National Master - Robert Fulcher

Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Silver Life Master - Trevor Henderson

Date: 7-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Gold Life Master - Denise Hartwig

Date: 7-Dec-23


Grand Master - Liz Zeller

Date: 7-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Highest Master Points earned in 2023 - Denise Hartwig

Date: 6-Dec-23


Winning Performances in Congresses throughout 2023

Date: 7-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Col Martin Shield - Chris Snook and Mohan Trada

Date: 6-Dec-23


Tuesday Night Teams Winners - Ngaire Wills and Eileen Josey

Date: 6-Dec-23


Club Pairs Championship Winners (Restricted) - John Ryan and Dave Mulherin (absent)

Date: 6-Dec-23


Club Pairs Championship Winners - Chris Snook and Denise Hartwig

Date: 6-Dec-23


Club Teams Championship Winners (Restricted)

Date: 6-Dec-23


Date: 6-Dec-23


Clive Berghofer Pairs Championship - Chris Snook and Denise Hartwig

Date: 6-Dec-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 17-Nov-23


Date: 11-Sep-23


2023 TBC Management Committee

Date: 10-Jul-23


Date: 6-Jul-23


Date: 6-Jul-23


Date: 6-Jul-23


Date: 6-Jul-23


Date: 6-Jul-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


Date: 12-Jun-23


January 2023 U500 and Novice Congress - Hema & Shanaal De Zoysa , Winners of the U500 section

Date: 3-Feb-23


Open Day January 29th 2023

Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


Date: 30-Jan-23


January 2023 U500 and Novice Congress

Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Date: 25-Jan-23


Monday 9th January, 22 tables, 3 sections, great to see you all back in 2023

Date: 9-Jan-23


Monday 9th January, 22 tables, 3 sections, great to see you all back in 2023

Date: 9-Jan-23


Monday 9th January, 22 tables, 3 sections, great to see you all back in 2023

Date: 9-Jan-23


Monday 9th January, 22 tables, 3 sections, great to see you all back in 2023

Date: 9-Jan-23


Monday 9th January, 22 tables, 3 sections, great to see you all back in 2023

Date: 9-Jan-23


Monday 9th January, 22 tables, 3 sections, great to see you all back in 2023

Date: 9-Jan-23


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Date: 4-Dec-22


Patrons Day 2021 3rd Placed (C Section) - Simon Wicks & Ian Costin with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 Runners Up (C Section) - Alison Eising and Lynn Hall with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 Winners (C Section) - Tim Porter & Roger Green with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 3rd Placed (B Section) - John Ryan & Peter Bryce (Absent) with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 Runners up (B Section) -Ken Orange & Dave Mulherin with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 Winners (B Section) - Andrew Mollison & Paul Woods with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 3rd Placed A Grade - Glenys Clift & Trev Henderson with Presenter Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 Runners Up A Grade -Rod Brilliant & Eileen Josey (Absent) with Presenters Glenys Clift & Henry Eastment

Date: 9-Sep-21


Patrons Day 2021 Winners A Grade (Ian Jesser & Henry Eastment)

Date: 9-Sep-21


Management Committee for 2020/21

Date: 17-Jun-21


Management Committee for 2018/19

Date: 23-Oct-18


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Date: 9-Dec-17


Management Committee for 2017/18

Date: 22-Nov-17


2017 Butler Pairs 1st - President Denise Hartwig with winners Ross Murtagh and Barbara Kent

Date: 11-Apr-17


2017 Butler Pairs 2nd - Tony Hutton and Richard Ward

Date: 11-Apr-17


2017 Butler Pairs 1st in Plate - Denise Hartwig and Mavis Simpson

Date: 11-Apr-17


2017 Butler Pairs 3rd in Plate - Valarie and Peter Robbins

Date: 11-Apr-17


2017 Butler Pairs 1st in Consolation - Dave and Carol Edwards

Date: 11-Apr-17


2017 Butler Pairs 2nd in Consolation - Paul Matthews and David Roberts (our Convenor)

Date: 11-Apr-17


2017 Novice Pairs congress - Directors award for most improved - Michael Mumford and Alison Banks

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs congress - Directors award for most improved - Virginia Hathaway and Anne Fisher

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs congress 3rd in consolation - Desley Hanrahan and Alastair Nixon

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs congress 2nd in consolation - Lawrence Price and Greg Munck

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs Congress 1st in consolation - Neville Lutton and Pam Davies

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs Congress 3rd in plate - Libbie and Tony Thorne

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs Congress 2nd in Plate - Colleen Wildman and Judy King

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs Congress 1st in plate - Jamie Long and John Cox

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs Congress 3rd place - Shelley and Chris Farr

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs congress 2nd place - David and Carol Edwards

Date: 5-Feb-17


2017 Novice Pairs Congress winners - Keith Cohen and David Le Good

Date: 5-Feb-17